قیمت ساخت کلبه سوئیسی چوبی

منتشرشده توسط admin در تاریخ

قیمت ساخت کلبه سوئیسی

معرفی کوتاه

کلبه ی سوئیسی یا کلبه ی مثلثی نوعی سازه میباشد که بنا به نوع طراحی و سازه به آن کلبه ی A-Frame نیز میگویند.
جهت ساخت این نوع سازه میتوان متریال های ارگانیک (چوبی) و غیر ارگانیک (مصالح سنگین) یا ترکیبی از این دو را به کار گرفت.
امروزه با ظهور متریال های مهندسی شده و بعضا غیر ارگانیک یا ترکیبی، شاهد طراحی های متفاوتی از این نوع سازه ها در سراسر جهان هستیم.
همچنین متریال مناسب بنا به سلیقه ی کارفرما، محدوده جغرافیایی، آب و هوا و حجم سازه انتخاب میشود.
به عنوان مثال در طراحی های کلبه روستیک (اصیل) معمولا بیشتر فضای خارجی این سازه با استفاده از چوب های فرآوری شده پوشش داده می شود در صورتیکه در طراحی های مینیمال و مدرن شاهد به کارگیری پروفیل های فلزی و همچنین نمایی با پوشش وسیع شیشه ای هستیم.

هزینه ساخت کلبه سوئیسی

طبق مطالب گفته شده میتوان نتیجه گرفت قیمت نهایی ساخت کلبه سوئیسی بستگی به فاکتورهایی میباشد که در ادامه به آن ها میپردازیم.

  • نوع طراحی کلبه سوئیسی
  • انتخاب متریال
  • امکانات رفاهی بیشتر
  • سبک و کلاس ساخت کلبه سوئیسی

نوع طراحی کلبه سوئیسی

سبک طراحی کلبه های سوئیسی میتواند در قیمت نهایی این سازه تاثیر قابل توجهی داشته باشد. به عنوان مثال در سازه های دوبلکس جهت داشتن طبقه های اضافی باید فریم های اصلی و ستون های پایه ای و همچنین اتصالات تقویت شوند که این میتواند بر افزایش هزینه ساخت تاثیر بگذارد.
یا اجرای پنجره های جانبی که میتواند زیبایی و نور بیشتری را برای سازه به ارمغان بیاورد، اما در قبال آن باید تمرکز بیشتری بر روی آب بندی و نصب پنجره گذاشت که این پروسه میتواند هزینه های جانبی را در بر داشته باشد.

نقشه ساخت کلبه سوئیسی

انتخاب متریال

در ساخت کلبه های سوئیسی بعد از اتمام مرحله اسکلت و سفت کاری نوبت به پوشش نهایی میرسد. کارفرما در این مرحله میتواند نسبت به بودجه و سلیقه ی خود انتخاب های متعددی داشته باشد. پوشش سقف شیبدار، پوشش دیواره ها، کفپوش، نوع رنگ، نوع کاشی و سرامیک و.. از مهمترین گزینه هایی میباشند که در این مرحله تاثیر خود را بر قیمت نهایی کلبه میگذارند.
به عنوان مثال پوشش سقف شیبدار را در نظر بگیرید، جهت پوشش این قسمت میتوان به محصولات متوعی تکیه کرد و طبیعتا هر محصول قیمت و مزایای مخصوص خود را دارند.

از گزینه های پیش روی کارفرمایان جهت پوشش سقف شیبدار میتوان به شینگل، تایل سنگریزه دار، ورق های طرح دار اشاره نمود.
باید در نظر داشت که هر کدام از این محصولات با توجه به سبک طراحی، سلیقه کافرما، آب و هوا و .. انتخاب میگردند.

انتخاب سقف کلبه چوبی

تخته OSB یا Plywood کدام بهتر است؟

امکانات رفاهی بیشتر

این امکانات میتوانند به شکل لوله کشی کولر گازی، سیستم اطفا حریق، سرویس های بهداشتی اضافی (به خصوص در طبقات بالا)، نورپردازی های دکوراتیو، سیستم گرمایش از کف، دزدگیر و… باشند.
این نوع امکانات متغیرهای هزینه نهایی اجرای کلبه سوئیسی به حساب می آیند.

قیمت ساخت کلبه سوئیسی

سبک و کلاس ساخت کلبه سوئیسی

همانطور که پیش تر گفته شد سبک و کلاس ساخت کلبه های سوئیسی میتواند تاثیر بالایی هم در کیفیت سازه و هم در قیمت آن بگذارد.
امروزه با افزایش قیمت متریال ها و مواد اولیه بسیاری از کارفرمایان و مجریان جهت کاهش هزینه ساخت کلبه های سوئیسی اقدام به انتخاب متریال های نامناسب و بعضا طراحی های غیر استاندارد میکنند.
این امر میتواند هزینه تمام شده ساخت کلبه را کاهش دهد، با این تفاوت که سازه نهایی دارای کیفیت و ماندگاری پایینی میباشد.
برای مثال اخیرا مجریان کلبه های سوئیسی سیستم کانکس ویلایی را در مقابل کلبه های سوئیسی به کارفرمایان خود پیشنهاد میدهند. این سبک از سازه از قیمت تمام شده پایین تری برخوردار می باشد.
انتخاب سبک و کلاس سازه به بودجه و قصد کارفرما بستگی دارد. برای مثال کلبه های سوئیسی به دلیل استحکام بالا، متریال های مقاوم، امکانات رفاهی، ماندگاری طولانی مدت و امکان احداث در متراژ های بالا انتخاب مناسبی جهت زندگی، بوم گردی و استفاده مستمر می باشد.
در صورتیکه کانکس های ویلایی بیشتر مناسب شاه نشین ها، مکان رفاهی موقت، نگهبانی و سرایداری ها هستند.

تفاوت بین کلبه چوبی و کانکس ویلایی

قیمت ساخت کلبه سوئیسی

(نیم سال اول 1403)

با توجه به توضیحاتی که در این مقاله به آن پرداخته شد میتوان نتیجه گرفت که قیمت ساخت کلبه سوئیسی چوبی به عوامل متعددی از جمله نوع طراحی، انتخاب متریال، امکانات رفاهی بیشتر و کلاس ساخت کلبه بستگی دارد.
با این حال کارفرمایان عزیز جهت ساخت کلبه سوئیسی دو انتخاب مهم پیش روی خود دارند که هم کیفیت و هم قیمت تمام شده ی کلبه را مشخص میکند.

  • کلبه چوبی اصیل (حدودا بین 13 الی 20 میلیون تومان در متر مربع)
  • کلبه کانکسی (حدودا بین 6 الی 12 میلیون تومان در متر مربع)

مخاطبان عزیز امیدواریم این مقاله جهت رفع سوالت و ابهامات شما در مورد هزینه و قیمت تمام شده ساخت کلبه سوئیسی مفید واقع شده باشد.
همچنین باید در نظر داشت هزینه ی نهایی کاملا به سبک و کیفیت متریال های اجرایی بستگی دارد و کارفرما باید ابتدا قصد خود را از اجرای کلبه مشخص نماید. به دنبال آن مجری میتواند بهترین گزینه ها را معرفی و پیشنهاد کند.

همچنین شما میتوانید جهت استعلام از آخرین قیمت ساخت کلبه سوئیسی با ما در ارتباط باشید.

تماس با ما

۰۲۱۲۶۵۶۷۰۲۵ – ۰۲۱۴۰۳۳۸۷۰۸

آدرس ما:

تهران سایت چوب خاوران، چوبستان ۵، پلاک ۵۳۲۵

Call Now Button